Їзда на "лісих" автомобільних шинах може стати дуже небезпечним заняттям, навіть на чудових за якістю сучасних автомагістралях. А якщо автомобіль рухається по мокрій від дощу або слизькій від снігу та льоду дорозі, то результат може бути трагічним. Як же визначити, коли міняти шини на нові?
Їзда на "лісих" автомобільних шинах може стати дуже небезпечним заняттям, навіть на чудових за якістю сучасних автомагістралях. А якщо автомобіль рухається по мокрій від дощу або слизькій від снігу та льоду дорозі, то результат може бути трагічним. Як же визначити, коли міняти шини на нові? Придатність автомобільної покришки до експлуатації визначається, в першу чергу, станом протектора.
Знос або ступінь стирання протектора автомобільної покришки визначається візуально. Допустима глибина малюнка протектора для різних типів автомобілів (квадроцикли, легкові, вантажні або автобуси) визначається на законодавчому рівні. Залишкова висота малюнка протектора, при якій допустима експлуатація транспортного засобу тієї чи іншої категорії, варіюється від 0,8 до 4 мм (для зимових шин).
Багато автомобільних шин, виготовлених провідними виробниками такої продукції, мають індикатори зносу протектора. Ці маркери є ребрами всередині канавок протектора, які проходять по всьому колу шини. Якщо глибина (висота) малюнка протектора зменшилася до рівня індикатора зносу, значить настав час для заміни автомобільної шини. Варто пам'ятати, що чим глибші канавки на протекторі шини, тим краще буде зчеплення коліс автомобіля з покриттям, особливо на мокрих та засніжених дорогах.
Якщо на поверхні автомобільної шини спостерігається нерівномірний знос протектора, це свідчить про те, що має місце неправильна регулювання системи підвіски автомобіля або вихід з ладу окремих елементів ходової частини. В такому випадку заміна автомобільних шин повинна проводитися після ремонту автомобіля.
Основними несправностями, які можуть стати причиною нерівномірного стирання протекторів автомобільних покришок, є:
Нерівномірний знос (стирання) протектора може виникати внаслідок неправильного тиску повітря в шинах.
Надмірний тиск часто стає причиною прискореного зносу центральної частини протектора шини, а недостатній – бокової (зовнішньої та внутрішньої) поверхні протектора шини.
Важливо пам'ятати, що безпека водіння залежить не тільки від стану протектора шини, але й від цілісності її конструкції. Особливу увагу слід звернути на боковини покришок. Їзда по поганих дорогах, потрапляння колеса в яму, наїзд на рейки або бордюрні камені можуть стати причиною пошкодження бокової поверхні шини. Утворення так званої "грижі" (локальне здуття боковини) може стати причиною розриву автомобільної покришки.
Виникнення цієї ситуації особливо небезпечно при їзді на високій швидкості. Заміна автомобільних шин при наявності таких дефектів стає невідкладною необхідністю. Варто зазначити, що ремонт покришок з пошкодженою боковою стінкою (здуття боковини) не проводиться і не є доцільним з точки зору експлуатаційної безпеки авто.
Своєчасна заміна автомобільних шин є надійною гарантією безпеки дорожнього руху. "Шинний" сервіс доцільно проводити в комплексі з діагностикою системи підвіски та ходової частини автомобіля на спеціалізованих СТО (станціях технічного обслуговування).
Загальновідомо, що резина для зими та літа радикально відрізняється. Це пов'язано з температурним режимом, в якому буде функціонувати та чи інша резина. Зимові чудово себе "почувають" при температурі від +2...+3 градусів тепла до сильних морозів, літні — при будь-якій плюсовій температурі.
Саме виходячи з цих параметрів, існує неписане правило, яке говорить про те, що при постійній плюсовій середньодобовій температурі настає момент, коли пора переходити на літню резину, щоб уникнути надмірного зносу зимових шин. Однак це все добре в теорії, на практиці ж все далеко не так очевидно, як може здатися на перший погляд.
Клімат багатьох регіонів України настільки непередбачуваний, що можна тиждень їздити по сухому і чистому асфальту, а в одне прекрасне ранок прокинутися і виявити, що на дорозі — гололід. Крім цього, варто враховувати, що клімат великих міст значно відрізняється від прилеглих районів, тому міський сухий асфальт може цілком змінитися на обледенілу, а то й засніжену поверхню дороги при виїзді за місто.
Враховуючи всі ці фактори, не варто сильно переживати через нібито сильний знос зимової резини, і "переобуватися" на літню лише при виключенні ризику ранкових заморозків. Для більшості регіонів України оптимальним часом для заміни шин навесні є середина другого місяця. В кінці хочеться зробити застереження: ніколи не слід "докочувати" зимову резину в період пізньої весни, а тим більше влітку!
Це дуже небезпечно, оскільки висока температура швидко руйнує протектор, ці покришки "тають", і автомобіль стає некерованим.
Багато автомобілістів в Україні з приходом перших холодів задаються питанням "чи потрібно міняти шини на зимові за законом". Незважаючи на те, що в українському законодавстві не прописані визначення "зими" і "літа" для автомобільних покришок, закон не визначає точних дат, коли потрібно змінювати шини.
У ПДР України (п. 31.4.5) йдеться лише про те, що заборонено їздити на транспортних засобах, якщо їх конструкція має несправності або не відповідає певним технічним вимогам та нормам. Спеціалісти ж рекомендують "переобуватися" на зимовий варіант резини, коли протягом 3-4 днів поспіль нічна температура не піднімається вище 7°C.
При середньодобовій температурі, яка знаходиться нижче вказаної позначки, літня резина твердіє і втрачає свої властивості. Як показує практика, досвідчені водії починають переходити на зимовий варіант автомобільної "обуві" вже в середині жовтня.
Щоб не застудитися, взимку ми міняємо куртки на більш теплі, а замість легкої взуття надягаємо чоботи чи черевики. Однак позаботитися таким чином ми повинні не тільки про себе, але й про свою машину, підготувавши її до зимового сезону. І почати необхідно з заміни літньої резини на зимову, оскільки збільшення гальмівного шляху і занос можуть виявитися набагато серйознішими, ніж звичайна застуда.
Коли температура повітря стає нижчою і з'являється перший сніг, в вашій голові повинна включитися червона лампочка, що нагадує про необхідність відвідати СТО. В суєті щоденних турбот так легко забути змінити літню резину на зимову... Однак цей вірний симптом "дівочої пам'яті" несе в собі не лише ризик заносу і пошкодження автомобіля, але й величезну загрозу безпеці та життю під час руху по дорозі.
Літня та зимова резина значно відрізняються один від одного складом суміші, що використовується для їх виробництва, а також малюнком протектора. Тому їх призначення та властивості абсолютно різні. Літня шина виготовлена для використання в погодних умовах, які панують в теплі місяці. Її структура дозволяє експлуатувати резину при 40-градусній жарі і на розпечених асфальтових дорогах. Шина стійка до високих температур і не перегрівається. Натомість, взимку літня шина може затвердіти через низькі температури на вулиці.
Це зменшує її зчеплення з дорогою, а також безпеку водіння. Довготривале використання літньої шини взимку може навіть призвести до появи в ній тріщин. Зимові шини адаптовані до мінусових температур і слизької дорожньої покриття, а також пристосовані до відштовхування сніжної каші та слякоти. Завдяки цьому вони забезпечують відмінне зчеплення з дорогою за несприятливих погодних умов.
Переміщення взимку на літній резині значно знижує безпеку водія та пасажирів. Літні шини не забезпечують хорошого зчеплення, так необхідного взимку на слизьких поверхнях, а їх використання під час дощу і снігу може призвести до втрати контролю над автомобілем, збільшення гальмівного шляху, ковзання і, як наслідок, аварії.
Іншими аспектами, які слід враховувати, є ваша вигода та комфорт під час їзди. А останній не забезпечується літніми шинами в холодну погоду. В результаті водіння може стати виснажливим, незручним, а додаткові зусилля, спрямовані на контроль над автомобілем, негативно впливають на концентрацію уваги водія.
Заміна шин на зимові також є перевагою для вашого автомобіля, який повинен бути якомога краще підготовлений до нових погодних умов. Так він зможе довше залишатися в хорошому технічному стані, а ви зможете легко керувати ним.
Останніми роками велику популярність серед автомобілістів здобули так звані демісезонні шини. Але чи варто ця "шкурка овечки" витрачених зусиль, і чи потрібно такі покришки міняти на зимові з приходом холодів?
В цьому випадку однозначну відповідь дати складно, оскільки така резина на різних типах автомобілів веде себе абсолютно по-різному.
Такі шини можна порівняти з парою кросівок, які можна носити як влітку, так і взимку, але в першому випадку в такому взутті ногам буде жарко, в другому – вони будуть мерзнути. В літній час такі шини гальмують гірше за традиційну літню резину, а взимку – гірше, ніж зимовий варіант.
Це якщо мова йде про легкові автомобілі. Але якщо йдеться про важкі позашляховики, вага яких досягає 3 тонн, то М+S цілком можна експлуатувати в будь-який сезон. Запитуючи про заміну демісезонних шин на зимові, кожен водій, перш за все, повинен думати не тільки про можливість заощадити на заміні резини, але й про безпеку свою та інших учасників дорожнього руху.
Сподіваємося, що стаття була для вас корисною і наведені в ній рекомендації і поради допомогли розібратися, коли міняти шини.
Якщо у вас залишилися ще які-небудь питання щодо заміни автошин, менеджери інтернет-магазину InterShyna з радістю допоможуть вибрати підходящий варіант.