Від шин сучасних автомобілів залежить багато технічних характеристик і поведінка машини на дорозі. При проектуванні враховується безліч різних факторів. Фактор безпеки є основним. Автомобіль контактує з поверхнею дороги через шини. Керування автомобілем в стандартних і критичних ситуаціях залежить від шин. При експлуатації авто необхідно повністю враховувати вимоги виробника автомобіля.
Від шин сучасних автомобілів залежить багато технічних характеристик і поведінка машини на дорозі. При проектуванні враховується безліч різних факторів. Фактор безпеки є основним. Автомобіль контактує з поверхнею дороги через шини. Керування автомобілем в стандартних і критичних ситуаціях залежить від шин.
При експлуатації авто необхідно повністю враховувати вимоги виробника автомобіля. Контроль тиску в шинах повинен здійснювати водій. Від цього залежить безпека руху, правильна робота підвісної системи автомобіля, споживання пального, швидкісні характеристики та рівень комфорту при використанні авто.
1. Температура. Зазвичай водій оцінює стан шин візуально. Перед початком руху він проводить перевірку всіх коліс. Якщо колесо виглядає в межах норми і не спущене, водій приступає до руху. Повітря має здатність розширюватися та стискатися при зміні температури. То який тиск у шинах має бути в нормальних умовах?
Якщо накачати стандартний тиск в шину близько 2,0 бара при плюсовій температурі близько 5 градусів, то при підвищенні температури понад 20 градусів тиск в шинах підвищується майже вдвічі. Літнім часом на сонці нагрівається дорожнє полотно. Це додатково збільшує температуру повітря в шині при русі. Необхідно врахувати ще один фактор, який впливає на експлуатацію шини і виводить її за допустимі режими використання. Це навантаження.
2. Навантаження. Автомобіль має різний тиск в шинах при різній завантаженості. Виробник автомобіля вказує на спеціальних табличках тиск в шинах при різному кількості пасажирів. Також ці дані є в книзі експлуатації автомобіля. Але якщо і там немає інформації про те, яке повинно бути навантаження та який тиск у шинах, то рекомендується звернутися за допомогою до фахівців у хороший шинний центр.
Водій не намагається запам'ятати всі вимоги до тиску в шинах, а пам'ятає лише характеристику при стандартній завантаженості машини. Зазвичай це водій і один пасажир.
Ігнорування рекомендованого тиску при максимальному навантаженні може призвести до критичного високого тиску в шинах. Керування автомобілем погіршується, може статися розрив шини через внутрішній тиск. Не можна довільно зменшувати тиск в шинах при повному навантаженні. Тиск повинен повністю відповідати рекомендованим характеристикам виробника авто. Якщо знизити тиск, орієнтуючись на показники часткової завантаженості, це призведе до підвищеного споживання пального і збільшення зносу шин.
Характеристики, які залежать від тиску в шинах:
Зміна цих характеристик змінює поведінку авто на дорозі. Виготовлювачі шин орієнтуються на певні базові параметри автомобіля конкретної групи. Виробники гуми вказують на шинах усереднений параметр експлуатації конкретної моделі шин. Це стосується і тиску.
При вказаному параметрі експлуатації шини виробник гарантує безпеку використання гуми, здатність зберегти всі експлуатаційні характеристики, довговічність і відсутність руйнувань. Експлуатація шин на автомобілях для спеціальних умов вимагає заміни гуми на нестандартний варіант. Це стосується висоти профілю шини. Різні тюнингові фірми займаються доопрацюванням автомобіля для потреб замовника.
Іноді не тільки від автомобілістів-початківців, а й від автолюбителів зі стажем можна почути питання про те, як називається прилад для вимірювання тиску в шинах. Справа в тому, що вони ним користуються досить часто, але не вважають необхідним знати назву цього незамінного пристрою.
Цей спеціальний прилад називається манометром. Манометри бувають механічними та електронними. Крім того, він може бути виконаний в кількох варіантах:
Безумовно, як і будь-який інший пристрій для вимірювання величин, манометр має певну похибку в показаннях. Дані про величину похибки зазвичай вказуються на корпусі приладу.
Це ще одне поширене питання серед автомобілістів. На сучасних пристроях часто виробники вказують одразу три шкали з позначеннями: фунти на квадратний дюйм (Lb/in кв.), атмосфери (кг/см кв.), кілопаскалі (кРа). Щоб зрозуміти, яка шкала відповідає вашому авто, враховуйте, що на іномарках є табличка з рекомендованим значенням тиску в барах.
На вітчизняних автомобілях цей показник виробник вказує в кілограмах на 1 см², а на авто з США тиск звикли вимірювати в KPa. Саме тому рекомендується дотримуватися рекомендованих значень вашого авто та його часткової або повної завантаженості.
Автомобіліст може самостійно привести показник тиску в шинах у відповідність з рекомендованими параметрами, але підтримувати його на одному рівні складніше. Наприклад, накачавши шини влітку до 2-2,5 атмосфер, при різкому зниженні температури тиск також може суттєво знизитися.
В зимовий період правильне значення ще складніше “піймати”, адже автомобіль зберігається в теплому гаражі. Так наскільки потрібно перекачати шину, щоб під час зимових морозів тиск у колесах знаходився в межах норми? Якщо автомобіль взимку зберігається в теплому боксі, то показник тиску в зимових шинах має бути більший на 0,1-0,2 атмосфер, ніж в літній період.
Технічними параметрами експлуатації таких шин враховують вимоги виробника гуми, а не виробника авто. При заміні гуми в зимовий період необхідно враховувати умови експлуатації шини від виробника шин. Покупку гуми на зимовий період треба здійснювати в спеціалізованому магазині.
Кваліфікована допомога продавців допоможе правильно вибрати розмір і тип шини для певної марки автомобіля. Дотримання умов експлуатації шин і вимог виробника машин та гуми допоможе уникнути аварій та фінансових витрат власнику авто.