Ремонт і утилізація шин

  • 18/05/2020

Автомобільна шина з часом зношується – і це природно, адже вічних речей не існує. Але знос саме цієї деталі для автовласника особливо важливий, тому що він безпосередньо впливає на безперешкодну експлуатацію та безпеку водіння автомобіля.

Детальний опис Ремонт і утилізація шин

Автомобільна шина з часом зношується – і це природно, адже вічних речей не існує. Але знос саме цієї деталі для автовласника особливо важливий, тому що він безпосередньо впливає на безперешкодну експлуатацію та безпеку водіння автомобіля. Цілком раціональним рішенням у такій ситуації стає контроль за цим процесом та своєчасне виявлення його критичного рівня, адже якщо зношення перевищує певний поріг, слід одразу подбати про заміну шин.

В чому небезпека зносу?

Якщо протектор досяг мінімального залишкового рівня, з’являється небезпека стати неволею аквапланування. Під цим красивим терміном ховається екстремальна ситуація неконтрольованого ковзання та заносу при контакті покришки з мокрою дорогою або потраплянні в калюжу.

Інша неприємність чекає водія на розбитих дорогах, яких, як відомо, в рідному краю в надлишку. Тут все не так катастрофічно, але все одно неприємно – різко збільшується ймовірність проколів. Але навіть якщо погодні умови сприяють, а дорога виявиться якісною, все одно неприємності можливі – адже в моменти проходження поворотів та будь-якого гальмування знижується зчеплення колеса з поверхнею дороги, і наслідки не забаряться.

Коли шина потребує заміни і як визначити знос шин?

Є кілька способів відповісти на це питання.

Перший і найочевидніший – визначити, коли стан шини виходить за межі безпечних параметрів мінімального залишкового протектора. Вивірені на практиці параметри прописані в українських ПДР. Вони складають 1 міліметр для вантажівки, а для легкового авто коливаються від 4 міліметрів взимку до 1,6 міліметра для літньої гуми.

Другий варіант – спиратися на статистику досвіду водіїв, яка показує, що в середньому покришка нормально виконує свої функції не більше 7 років. Є, звісно, ентузіасти, які говорять про 10 років, але якщо власна безпека має значення – на це краще не розраховувати. Якщо шина працює 6 і більше років – найрозумніше підібрати їй заміну.

Однак корисно пам’ятати, що статистика – це дуже середнє значення, а реальний термін служби буде залежати від широкого спектра факторів. До них належать:

  • стан стану підвіски;
  • якість матеріалів шини;
  • конкретна модель колеса;
  • ступінь правильності балансування коліс;
  • рівень догляду за автомобілем загалом і за покришками зокрема;
  • особливості дорожнього покриття;
  • специфіка використання автомобіля.

Легко помітити, що вибір поганої дороги та агресивний стиль водіння на ній при поганому догляді за автомобілем і початковому виборі неякісної дешевої шини призведе до того, що замість 6-7 років служби покришку доведеться міняти вже через кілька сезонів.

Третій варіант пропонують самі автовиробники. Кожна шина, що виробляється на заводі, маркується, і в маркуванні, окрім іншого, більшість автопроизводителів вказують особливий показник – індекс зносу. Його зручність у тому, що для кожної такої покришки цей показник показує перевірений на практиці максимальний пробіг до стану втрати нею достатніх для безпечного водіння зчіпних властивостей і величину її зносостійкості.

Наприклад, на зарубіжних зразках можна без труднощів знайти напис «Treadwear», супроводжувану цифрами. Ці цифри – індекс пробігу, і число 520 означатиме, що безпечний пробіг для шини становить приблизно 52000 кілометрів. Оскільки виміряти фактичний пробіг неважко, момент заміни покришок можна легко передбачити.

Як перевіряється фактичний знос шин?

Оскільки найнадійніший спосіб дізнатися, чи не настав час міняти зношені шини, це вимірювання, краще за все використовувати саме його. Тим більше, що від цього залежатиме не тільки власна безпека під час водіння, але й штрафні санкції від державних органів. Якщо покришка дійсно якісна, це можна легко визначити навіть зовні: на розташованих всередині заглибленнях протекторних блоках є спеціальний індикатор. Як тільки протектор стирається до цього індикатора – заміна стає необхідною.

Більш об'єктивним способом стає використання спеціальних пристроїв, які вимірюють на покришках конкретні показники їх залишкового протектора. Такі пристрої цілком доступні для придбання, їхня ціна також не захмарна, зате в розпорядженні автовласника з'являється об'єктивний інструмент для отримання точної інформації про зношення протектора на всій поверхні контактного плями.

В крайньому випадку можна скористатися і народним методом. Так званий «десятикопійчаний тест» вимагає для свого проведення всього лише звичайної десятигривневої монети. Монета тією стороною, на якій є напис «копійка», поміщається безпосередньо в протектор. Якщо протектор зношений – побачити напис не вдасться, якщо ж напис читається без проблем – мінімальний протектор все ще є.

Ще одним ознакою того, що протектор зношений, будуть проблеми з розвалом-сходженням і підвіскою. Нерівномірність зношення шини – явний і очевидний сигнал про проблеми. І найкращим виходом буде поїздка на найближчу СТО для повноцінної автодіагностики, виявлення всіх значних поломок і їх належного усунення.

Якщо у покришки автомобіля протектор уже повністю зношений, то продовжувати її використовувати без заміни буде тільки той, хто не цінує свою безпеку, любить штрафні санкції від держави та байдужий до керованості свого автомобіля. Будь-який дійсно розумний водій прагне знати все про свій автомобіль – і він проводить систематичні перевірки протектора, а при виявленні проблем робить правильний вибір – замінює зношені покришки на нові та безпечні.

Куди дівати старі шини?

Кожен автомобіль вимагає регулярної заміни деяких комплектуючих від свого власника. Всі знають, що машина безпосередньо з дорогою контактує через шини. В результаті тертя вони поступово зношуються і стають непригодними для поїздок. Стертий протектор, а також деякі пошкодження роблять поїздку дуже небезпечною для вас і інших учасників дорожнього руху.

Також може виникнути інша ситуація. Ви продали свій автомобіль, придбали новий, але залишили в гаражі шини. На новий автомобіль вони не підходять, а кудись їх дівати треба. Вони ще мають деякий ресурс, а тому для дачі, щоб створити квітник, їх везти шкода. Саме в таких ситуаціях і згадується автолюбителям про купівлю старих шин.

Куди здати старі шини? Дуже добре, якщо спеціалізовані компанії можуть придбати ваші шини в будь-якому стані.

Кому потрібні ваші старі шини, які вже не придатні до експлуатації? Виявляється, потрібні. Шини при переробці поділяються на складові їх матеріали:

  1. Резина (каучук).
  2. Текстильне волокно.
  3. Метал.

На основі гумової крихти роблять різні покриття, зокрема гумову плитку, якою можна викласти підлогу в гаражі або іншому нежитловому приміщенні. Також крихту використовують у дорожньому будівництві, додаючи туди ж текстильні нитки корду та частинки металу в подрібненому вигляді. Якість дороги такі інгредієнти значно покращують.

Текстильне волокно, що є частиною конструкції покришок, успішно використовують у будівництві. Воно може бути утеплювачем, входити до складу шиферу і навіть бетону. Матеріали з такою добавкою стають більш стійкими до утворення тріщин, а також менш пропускають звуки.

Якщо гума знаходиться в хорошому стані, але вам не потрібна, то продаж автомобільних шин взагалі перестає бути проблемою. Робочі покришки ви можете обміняти на інші, які вам підходять, з доплатою. Навіщо тримати у себе непотрібний товар, якщо є можливість вигідно від нього позбутися? Але буває, що шини пошкоджені і потребують ремонту перед продажем. Пропонуємо розглянути варіанти вирішення цього питання.

Як заклеїти безкамерну шину?

Безкамерна гума сьогодні майже повністю витіснила камерні покришки. Навіть на велосипеди вже активно використовують безкамерні покришки. Але мова піде про автомобілі. Колісні проколи не такі рідкісні, як інколи здається. Але головне — таке трапляється завжди несподівано, і ви можете проколоти покришку на безлюдній трасі, а до шиномонтажної майстерні їхати багато кілометрів. Ну що ж, безкамерну покришку можна аварійно і швидко герметизувати, після чого спокійно поїхати до СТО.

В принципі, конструкція безкамерної гуми дозволяє йти з проколом досить довго, а сам прокол, як правило, обходиться без різкої втрати тиску та втрати керованості вашим автомобілем. Таким чином, на проколотій безкамерній шині ще можна продовжити рух, підтримуючи постійний тиск. Тільки це не так легко — через певні інтервали доведеться зупинятися і підкачувати колесо. Тому краще розглянути 3 способи аварійної герметизації безкамерної покришки.

Отже, ось ці 3 способи:

  1. Є такі ремкомплекти, що включають компресор з герметиком. Герметика зазвичай вистачає на кілька проколів. Компресор взаємодіє з герметиком. Полевий ремонт здійснюється так: ви на золотник надягаєте клапан компресора і накачуєте близько 1 атм, після чого герметик заповнює пробоїну. Така "латка" може прослужити довго, але виробники не радять їхати швидше за 80 км/год і більше ніж 200 км. Тобто, до СТО вам цього повинно вистачити.
  2. Замість компресора можна придбати більш простий варіант — балон з герметиком. Ремонт здійснюється так: колесо спускається до контакту з диском. Тепер слід під'єднати балон до колеса, натиснути на клапан і закачати герметик у покришку. Після цього треба проїхати 1-2 км, а потім накачати колесо до нормального тиску.
  3. Для цього знадобляться фізичні зусилля, тому жінкам, мабуть, краще мати при собі балони або компресори. Є такі набори, не дуже дорогі, в яких є 2 шила (одне нагадує свердло, інше — установочне), а також клей і спеціальний жгутик. Зазвичай у покришках застрягають цвяхи, шурупи або осколки скла. Тож шукаємо прокол або вбитий цвях, витягуємо його і беремо шило-свердло, яким обробляємо прокол, наносячи на нього клей-активатор. Далі беремо друге шило і за допомогою його вставляємо жгутик. Торця жгутика обрізаємо і їдемо.

Використовуючи якісні комплекти, шину можна відновити повністю, тому заїзд на СТО можна відкласти. Зауважимо, що герметизувати переднє колесо можна без його зняття — колесо вивертається кермом (машина, ясна річ, піднімається домкратом) і шукається прокол. Задні колеса, правда, знімати доведеться. Якщо ж ремонтних комплектів немає — вкручуйте впившийся шуруп трохи сильніше, підкачайте шину і їдьте. Можна додати трохи води в покришку через насос — тиск триматиметься трохи довше.

Як заклеїти боковий поріз шини?

На прекрасних вітчизняних дорогах можна без особливих труднощів пошкодити будь-який автомобіль. А шинам дістатися найгірше. Вони постійно піддаються проколам і боковим порізам. Боковий поріз автомобільної шини — це найсерйозніша і небезпечна ситуація. Мало того, що покришка миттєво приходить в повну непридатність, так вона може ще й лопнути, викликавши серйозну ДТП на дорозі.

Порізану покришку практично кожен водій хотів би відновити. На СТО сьогодні можна зробити ремонт бокових порізів шин недорого, такі роботи позиціонуються як окрема послуга. Рекламується такий ремонт без зайвої скромності — згадується, що висококласні фахівці проведуть необхідні роботи за революційною технологією, і покришка стане навіть трохи кращою за нову. Але насправді ремонт не забезпечує стопроцентної реставрації. Повністю відновити у покришки жорсткість на стиснення по вертикалі не вийде, на жаль, якщо не провести глобальну заміну корду. Витрати на таку процедуру можуть зрівнятися з покупкою нової шини. Тобто, відремонтувати пошкоджену шину можна, але це коштуватиме дуже дорого. Тому єдине, що вам зроблять на СТО в такій ситуації — це накладуть спеціальну латку з армованими нитками. Завдяки такій технології покришка частково відновлює свою жорсткість. Скільки коштує ремонт шини, потрібно дізнаватися безпосередньо в шинному сервісі або СТО.

Але трохи покращується лише жорсткість на так зване здуття, а ось додавання жорсткості до компресійних навантажень не варто чекати. Коли боковий поріз на покришці відремонтовано таким чином, можуть статися наступні наслідки:

  1. Пляма контакту стане значно менш стабільним.
  2. Загальна жорсткість колеса зменшиться.
  3. Коли тиск у шинах високий, форму вона буде підтримувати гірше.
  4. Ступінь балансу колеса значно знизиться.

Як уже зазначалося, на пошкоджену частину покришки накладається латка. Вона являє собою шматок гуми необхідної форми, розміру та товщини, який накладається на пошкоджену область боковини. Процедура здається простою, але насправді для цього потрібен досить великий набір інструментів:

  1. Балансувальні клещі та спецінструменти для роботи з металокордом.
  2. Маркувальний крейда.
  3. Адаптери з патронами.
  4. Калибрувальні фрези.
  5. Ножі, скребки, ролики.
  6. Для очищення потрібні спеціальні щітки.
  7. Шероховальний інструмент.
  8. Стандартний ремонтний набір, а також стійка.
  9. Ремкомплект, а також жгут для безкамерної гуми.
  10. «Сира» гума, вулканізатор.
  11. Екструдер.

Крім того, можуть знадобитися й інші спеціальні інструменти. Наприклад, іноді потрібно використовувати карбідну шарошку або мати борторасширювач механічного типу. Звісно, можна обійтися й меншою кількістю інструментів, але тоді ремонт без них буде не надто ефективним і втратить необхідну якість. Ах так, не сподівайтеся відремонтувати покришку своїми силами — для цього потрібні професійні навички та, як ви переконалися, безліч інструментів.

Шини — це той компонент автомобіля, що з'єднує його з дорогою. Траси в нашій країні іноді заслуговують не довіри та поваги, а міцного слова. Недарма водіям бажають не зустріти жезл і цвях. Проколоти покришку на автомобілі при нашій дорожній ситуації — простіше простого, але може трапитися і боковий поріз шини.

Боковий поріз, як і інші пошкодження авторезини, виникає через механічний вплив на покришку. Це одна з найбільших неприємностей, яка підстерігає водіїв на дорогах. Боковий поріз покришки небезпечний не тільки руйнуванням колеса та грошовими витратами — він серйозно загрожує вашому життю. Які причини можуть призвести до порізу боковини? На таке розвитку подій впливають наступні фактори:

  1. Рух по поганих дорогах на високих швидкостях.
  2. Необережне паркування біля тротуарів, бордюрів.
  3. Встановлення дисків з порушеною геометрією.
  4. Зміни тиску в шині.
  5. Їзда на покришках з ізношеними боковинами і протекторами.

Армуючі нитки шинного корду можуть бути розташовані по-різному:

  1. У радіальних покришок нитки розташовані перпендикулярно колесу та паралельно одна одній. Якщо кілька ниток пошкоджуються, міцність корду катастрофічно зменшується, втрачається міцність і форма.
  2. У діагональних покришок нитки, як випливає з назви, розташовуються внахлест по діагоналі, перехрещуючись під певним кутом. Якщо кілька ниток пошкоджуються, шина зберігає майже 100% жорсткість і стійкість.

Якщо займатися ремонтом, то значно простіше відновити діагональну покришку. Однак є одна проблема: така гума майже не використовується на легкових автомобілях. Тому будьте обережні зі своїми покришками. Не їздіть зайвий раз по поганому асфальту, не паркуйтеся занадто близько до бордюрів і слідкуйте за станом гуми, щоб замість щасливої поїздки не трапилася трагедія.

Ну а коли виникне необхідність у покупці нових покришок, сміливо звертайтесь в інтернет-магазин InterShyna, де наші консультанти допоможуть підібрати оптимальний варіант шин саме для вашого авто. Удачі на дорогах!

Гума Yokohama
Попер.
Гума Yokohama
Наступ.
Через скільки змінювати шини Continental?
Через скільки змінювати шини Continental?